شکاف کام و لب

با تولد نوزاد با شکاف کام و لب استرس زیادی به والدین وارد می شود . در این نوزادان تغذیه با پستان نتیجه بهتری داشته و مادر می‌تواند با انگشت  سوراخ لب را بپوشاند. در صورت عدم موفقیت مصرف breast shield مفید است.

شکاف کام بستگی به اندازه و فرم آن دارد. در صورت کمک مادر و نگه داری پستان در دهان شیرخوار بین دو انگشت، شیرخوار قادر خواهد بود که شیر بنوشد. نوک پستان و آرئول توسط زبان و کام فشرده می‌شود و پستان شکاف کام را پر می‌کند. همان طور که هنگام تغذیه با بطری شیشه را در دهان شیرخوار نگه داری می‌کنیم هنگام تغذیه باید پستان را در دهان او نگه داریم. عفونت‌های گوش در شیرخواران مبتلا به شکاف کام شایع است ولی در شیر مادرخواران  کاهش عفونت گوش دیده می‌شود. پس تغذیه شیر خوار با پستان امکان پذیر بوده ودر بسیاری از موارد ازتغذیه با بطری موفق تر بوده است. بدین منطور نوک پستان  به طور کامل به سمت خلفی حفره دهان هدایت می شود تا شیر خوار با حرکت زبان  نوشیدن شیر را تسهیل نماید .به هر حال ممکن است در ابتدا نیروی مکیدن موثر جهت تحریک خروج شیر وجود نداشته باشد. بنابراین استفاده از یک شیر دوش پیش از شیردهی جهت تحریک خروج شیر مفید است.

اگر نوزاد با اشکال مک زدن مواجه است می توان فضای شکاف را با انگشت یا خود پستان پر کرد قبل از شیر دادن بهتر است مادر پستان را ماساژ دهد تا شیر به نوک پستان آمده و به راحتی به دهان نوزاد وارد شود.بهتر است نوزاد هنگام تغذیه در یک وضعیت نشسته قرار گیرد که عمل بلع آسانتر انجام شود و از خروج شیر از بینی جلوگیری شود .

تغذیه با شیر مادر از طریق پستان نباید بیش از 10 دقیقه طول بکشد و در مواردی که تغذیه پستانی برای فعالیت و رشد نوزاد کافی نباشد باید از شیشه های مکمل استفاده کرد .

استفاده ازسر پستانک های عادی برای این کودکان غیر قابل استفاده است زیرا قادر به تولید مکش نیستند لذا تغذیه آنها باید توسط سر پستانک ها ی خاص یا سایر وسایل انجام شود.

تغذیه کننده ی هابرمن در کودکان با مکیدن ضعیف استفاده می شود این وسیله از یک دریچه و سر پستانک تهیه شده که میزان شیر جاری به نوزاد را تنظیم می کند و از خفگی  یا اوق زدن جلوگیری می کند .

بطری را سرهم کنید وآن را با شیر پستان یا شیر خشک طبق دستور العمل راهنما پر کنید.

هر نوزاد به ازای هر کیلو گرم وزن بدنش به 100 کالری انرژی در 24 ساعت شبانه روز نیاز دارد و هر 30 سی سی ( یک اونس) از شیر های خشک مقدار 20 کالری انرژی دارد  شیر  به طور مثال اگر نوزادی 3 کیلو گرم وزن داشته با شد یعنی در 24 ساعت به 300 کالری انرژی نیاز دارد و باید در طی 24 ساعت 450 سی سی شیر بخورد که اگر هر 2 ساعت به شیر بدهیم باید در هر نوبت تقریبا باید 37 سی سی شیر به او داد و اگر هر 3ساعت شیر دهیم این مقدار حدود 56 سی سی در هر نوبت می باشد.

زمانی که دهان نوزاد باز می باشد سرپستانک  مخصوص را داخل دهان شیر خوار  قرار دهید. سرپستانک را در مرکز زبان قرار داده و نوکش را زیر قسمت سالم کام برگردانید. نوزاد شروع به مکیدن می کند. به مرور سرپستانک را تا جایی که بزرگترین خط و بیشترین جریان زیر بینی نوزاد است بچرخانید. اگر نوزادتان جریان شیر را نمی تواند تحمل کند بطری را به سمت سرعت آهسته جریان بچرخانید. شما ممکن است مخزن شیر را هر ثانیه یا هر سه مکش فشار دهید. زمانی که نوزاد سرپستانک را بین کام و زبانش فشار می دهد، در قسمتی که بیشترین شیر از سرپستانک خارج شود فشار مداومی ایجاد کنید .

در بطری های هابرمن می توان با افزایش فشار مختصر روی مخزن زمان شیردهی را کوتاه تر کرد.

سر پستانک را در دهان شیر خوار در قسمت خلاف شکاف و به طرف قسمت عقب زبان  قرار گیرد زیرا با این روش عمل تخلیه شیر در شیر خوار (فشردن سر پستانک بین زبان و سقف دهان برای خوردن شیر ) را تحریک می کند.وزمانی که شیر از دهان یا بینی نوزاد خارج شد بهتر است شیر دادن را قطع کرده و سرفه و عطسه را تحریک کنید .

زمانی که سر پستانک در دهان نوزاد قرار داده می شود اجازه دهید نوزاد شما به سر شیشه مک بزند و یک زمان کوتاه نفس بکشد . بعد از خوردن هر 15-30 سی سی شیر به کودک استراحت دهید ولی در خلال تغذیه سر پستانک را به طور مکرر خارج نکنید، سعی کنید  هر نوبت تغذیه مدت 45 دقیقه یا کمتر طول بکشد در صورتی که شیر خوار بدون حالت خفگی یا آسپیراسیون قادر به تغذیه نیست او را در وضعیت قائم قرار دهید و طبق دستور پزشک او را با یک سرنگ و لوله معده تغذیه نمایید . در موقع شیر دادن بهتر است سر نوزاد را در یک وعده شیر دادن به سمت راست و در وعده دیگر به سمت چپ قرار دهید این عمل سبب می شود ماهیچه های  صورت و گردن رشد یکسانی داشته باشد . بعد از هر بار تغذیه میزان 10-5 سی سی آب  به شیر خوار بدهید چون باعث شستشوی مجاری بینی و شکاف شده واز تجمع شیر در شیپور استاش و عفونت گوش میانی  جلوگیری می کند .

 یا دلمه ها ی شیر  را با یک اپلیکاتور سر پنبه ای مرطوب خارج نمایید چون خروج دلمه ها شکاف را تمیز کرده خطر عفونت را کاهش می دهد. بعد از هر بار تغذیه برای جلوگیری از خفگی شیر خوار را در صندلی شیر خوار قرار داده یا در  او را در وضعیت خوابیده به سمت راست در حالی که سر تخت 30 درجه بالا باشد،قرار دهید.

فرد تغذیه کننده  شیر خوار نباید به علت ترس از تولید صدا توسط کودک سر پستانک را  از دهان شیر خوار خارج کند. یکی از موارد توقف فوری تغذیه توجه به پیام های صورت شامل بالا بردن ابروها ،چین انداختن بر روی پیشانی،  برگرداندن سرو  نفس نکشیدن بعد از 3-4 بار مکیدن است. در این حال باید سر پستانک را آرام از دهان خارج کرد و امکان بلع بدون ناراحتی شیر را برای شیر خوار  فراهم کرد.

این کودکان به علت بلع مکرر هوا نیاز به آروغ زدن مکرر دارند و ضربه های مکرر به پشت  شیر خوار وارد کنید .برای بچه های بسیار کوچک شما مجبورید آنها را به صورت عمودی نگه دارید یک دست جلوی قفسه سینه اش باشد و با دست دیگر به آرامی به پشت شیر خوار بزنید. برای تغذیه همچنین می توان فضای شکاف را با انگشت یا خود پستان پر کرد.

زمانی که شیر از دهان یا بینی نوزاد خارج شد بهتر است شیر دادن را قطع کرده و سرفه و عطسه را تحریک کنید . سر پستانک را در دهان شیر خوار در قسمت خلاف شکاف و به طرف قسمت عقب زبان  قرار گیرد زیرا با این روش عمل تخلیه شیر در شیر خوار (فشردن سر پستانک بین زبان و سقف دهان برای خوردن شیر ) را تحریک می کند.

اجازه ندهید یک نوزاد تازه متولد شده در هفته های اول زندگی به مدت طولانی  بخوابد. چون مانع تغذیه به موقع او شده و وزن گیری مناسب نخواهد داشت.

در صورتی که کودک تحت عمل ترمیم شکاف لب قرار گرفته تغذیه وی از طریق سرنگ و لوله نرم پلاستیکی که  در داخل گونه وی  و دور از محل بخیه ها قرار داده می شود انجام شود همچنین در  ترمیم شکاف کام از سرنگ  یا قاشق  سر پهن استفاده کرده و از پستانک استفاده نشود. در کودکان بزرگتر بعد از عمل برای تغذیه مایعات از یک فنجان (نه نی) استفاده شود .  نباید از چنگال استفاده شود  و می توان از قاشق سر پهن  استفاده نمود . رژیم غذایی را بتدریج از کاملا مایع به کاملا جامد برسانیم . تغذیه را با مقادیر پایین و دفعات مکرر شروع کرده و به تدریج افزایش می دهیم در 3 هفته بعد از عمل کوذک را با مایعات(نوشیدنی های پر کالری ) تغذیه نمایید .

بعد از تغذیه درز بخیه ها ی لب را با محلول سرم فیزیولوژی  و یک اپلیکاتور سر پنبه ای تمیز کنید. به منظور مرطوب سازی دهان و جلوگیری از باز شدن بخیه ها در صورت دستور، از  پماد آنتی بیوتیک جهت روی بخیه ها استفاده کنید .

 در صورت عدم موفقیت در تغذیه نوزاد باپستان و شیشه می توان از گاواژ و یا گاستروستومی استفاده کرد .

 مطمئن باشید روزهای شادی در انتظار شماست.

/ 1 نظر / 103 بازدید
مامان روزمهر

سلام اقای دکتر. پسرم امروز وارد 7 ماهگی شده یه ترک کوچولو رولبش ایجاد شده چی میتونه باشه؟