تب سرفه

در فصل پائیز و زمستان بیشترین عواملی که باعث سرفه و تب در کودک می شود ویروس ها می باشند . تب خفیف همراه آبریزش بینی شفاف بیشتر نشاندهنده عفونت ویروسی می باشد . تب مقاوم که با دادن استامینوفن پائین نمی آید بخصوص اگر همراه گلودرد باشد نشاندهنده  مشکلات دیگر می باشد که لازم است کودک توسط پزشک معاینه گردد. در بعضی بچه ها که سرفه مکرر دارند و با مصرف دارو سرفه برطرف نشده احتمال بیماری  حساسیت راههای هوایی و یا آسم مطرح می گردد . گاهی اوقات تشخیص اینکه کودک به آسم یا نشانه‌های سرماخوردگی یا سایر بیماری‌های تنفسی مبتلاست، دشوار است. پزشک کودک شما او را معاینه کرده و تاریخچه بیماری او (شامل تاریخچه بهداشتی خانواده) را به دقت بررسی می‌کند تا بتواند بیماری را تشخیص دهد.
اگر کودک شما مرتب سرفه می‌کند و آلرژی یا اگزما دارد و در خانواده شما نیز سابقه آسم و آلرژی یا اگزما وجود دارد (خصوصا اگر شما و همسرتان هر دو این سابقه را دارید)، احتمال زیادی می‌رود که کودک شما آسم داشته باشد. نشانه‌های این بیماری معمولا در شب‌ها وخیم‌تر می‌شوند.

اگر کودک شما آسم دارد، باید با همکاری پزشک او برنامه‌ای جهت پیشگیری و رسیدگی به حمله‌های آسمی تدارک ببینید. ابتدا باید بفهمید که چه چیزی موجب بروز حمله‌های آسمی می‌شود و پس بایستی تمام تلاش خود را برای جلوگیری از تماس با این محرک‌ها بنمایید. مثلا برخی کودکان تنها زمانی که به سرماخوردگی مبتلا می‌شوند دچار حمله می‌گردند در حالی که بقیه پس از تماس با یک عامل آلرژی‌زا یا محرک (مانند دود سیگار) به حمله آسمی دچار می‌شوند.

در بیمار آسمی گذاشتن بخور گرم در  کنار کودک می تواند باعث  بدتر شدن سرفه های کودک گردد. از میوه هایی که باعث آرام شدن سرفه های کودک گردد ( در صورتی که به آن حساسیت نداشته باشد ) خرمالو رسیده می باشد . ترکیب شیر عسل گرم نیز در کودک بالای یک سال کمک  کننده می باشد.  

/ 1 نظر / 16 بازدید
مامان روزمهر

سلام جناب دکتر من مبتلا به اسم خفیف بودم که تا قبل از بارداری مشکلم رفع شده پسرم که 7 ماه داره وقتی نفس میکشه یه صدای از ته گلوش میاد مثل خرخر کردنه ایا میتونه خطرناک باشه؟ ایا درسته که کودک تا زمانی که شیر مادر میخوره سرما نمیخوره؟