شیر مادر

 

 

1- چرا شیر خودم بهتر از دادن شیرخشک است؟

شیر شما مزایای تغذیه ای و عاطفی فراوانی دارد. به اختصار اهم این مزایا را مرور می کنیم. شیر شما بهترین و کامل ترین غذا برای نوزاد است ، آسان هضم می شود و با کفایت به مصرف می رسد. در شیر مادر عوامل ضد عفونت و فاکتورهای رشد وجود دارد . پروتئین کافی دارد که به راحتی هضم می شود. چربی آن حاوی مقدار کافی از اسیدهای چرب ضروری است، آهن به مقدار کم ولی با جذب بالا دارد. ترکیب شیر مادر با سن شیرخوار و در هر وعده شیردهی تغییر می کند. دادن آغوز یا همان شیر روزهای اول حیاتی است و در واقع اولین واکسن نوزاد محسوب می شود. علاوه بر مزایایی که شیر مادر برای نوزاد دارد برای خود مادر نیز مزایایی دارد که عبارتند از: کاهش میزان ابتلا به سرطان پستان و تخمدان و پوکی استخوان در مادر شیرده ، از بین رفتن سریع تر اضافه وزن بارداری ، کاهش خونریزی و تاخیر در بارداری مجدد.

2- آیا شیر من کلیه ویتامین های مورد نیاز نوزاد را تامین می کند؟

با توجه به اینکه برخی از ذخایر ویتامینی نوزادان کم بوده و شیر مادر نیز به تنهایی قادر به جبران این کمبود نمی باشد لذا از روز 15 تولد مصرف قطره مولتی ویتامین به مقدار 25 قطره در روز یا مصرف قطره آ-د به همان میزان توصیه می شود که تا پایان یک سالگی و در برخی موارد تا پایان 2 سالگی ادامه داده می شود. ویتامین د از جمله ویتامینهایی است که در شیر مادر کافی نیست.

3- آیا شیردادن باعث تغییر شکل و شل شدن سینه هایم خواهد شد؟

شکل پستان تحت تاثیر ارث ، سن و حاملگی است. شیردهی حداقل اثر را بر روی شکل دارد . تاثیر شیردهی موقتی است و پس از خاتمه آن سینه ها به شکل و حالت قبلی خود باز می گردد.

4- آیا می توانم در دوران شیردهی ورزش کنم؟

پس از برقراری و تثبیت تولید و جریان شیر انجام ورزش مانعی ندارد ولی باید خسته کننده نباشد. مایعات به میزان کافی مصرفی شود و پس از انجام ورزش های شدید بلافاصله شیر داده نشود.

5- آیا آشامیدن زیاد مایعات و شیر به افزایش شیرم کمک می کنند؟

عواملی که در مادر به میزان شیر کمک می کنند عبارتند از : برقراری و حفظ سلامتی مطلوب در مادر ، استراحت و فعالیت متعادل ، اجتناب از نگرانی و اضطراب ، درمان سریع بیماری در مادر، اجتناب از رژیم گرفتن برای کم کردن وزن و تغذیه کافی و مناسب ولی آشامیدن بیش از حد مایعات و شیر تاثیری در افزایش شیر ندارد. موادی نظیر آبجو و چای بر خلاف اعتقادات برخی افراد ، خاصیت شیرسازی ندارد.

6- آیا مواد غذایی مورد استفاده من می تواند موجب ناراحتی نوزاد شود؟

مصرف غذای خاص توسط مادر بندرت باعث ناراحتی نوزاد شیر مادر خوار می شود. هر چند احتمال دارد گاهی خوردن برخی از انواع توت ها ، گوجه فرنگی، پیاز ، انواع شکلات ، ادویه جات و چاشنی ها موجب ناراحتی معده یا مدفوع شل در نوزاد شود. با این حال حذف هیچ ماده غذایی از رژِیم غذایی مادر لازم نیست مگر اینکه مصرف آن با بروز ناراحتی در نوزاد همراه باشد.

7- با توجه به اینکه توصیه شده است به هیچ وجه به نوزادم شیر گاو ندهم ، اگر خود من شیر گاو بخورم ممکن است نوزاد دچار مشکل شود؟

همانطور که قبلا نیز گفته شد حذف هیچ نوع ماده غذایی از رژیم غذایی مادر ضرورت ندارد. شیر گاو نیز شامل این قانون است ولی در برخی از شیرخواران پس از مصرف شیر گاو توسط مادر و ورود مواد حساسیت زا به بدن وی آلرژی گوارشی بصورت دفع خون روشن در مدفوع بدون هیچ مشکل دیگر نظیر تب یا درد و بی قراری و سایر علایم بروز می کند. تاکید می شود در صورت وجود خون در مدفوع حتی با حال عمومی خوب ، نوزاد توسط پزشک ویزیت شود و در صورت تشخیص آلرژی به شیر گاو ، مادر از مصرف آن خودداری نماید.

8- آیا هنگام شیردهی قرار دادن نوک سینه در دهان نوزاد کافی است؟

به منظور دریافت شیر کافی بایستی مجاری شیر موجود در سینه توسط فک نوزاد فشرده شوند. به همین علت علاوه بر نوک پستان حدود 2.5 سانتیمتر از هاله پستان نیز باید داخل دهان نوزاد قرار گیرد. اگر قسمت بیشتری از بخش پائینی هاله داخل دهان قرار گیرد ، نوزاد با استفاده از حرکت ضربه ای زبان می تواند شیر بیشتری دریافت کند. هم چنین این کار باعث می شود تا از اصطحکاک ، آسیب و درد نوک پستان جلوگیری شود.

9- شبها که خواب آلوده هستم ، نشستن و شیر دادن برایم مشکل است، آیا می توانم در حالت خوابیده شیر بدهم؟

شبها برای شیر دادن به نوزاد حتما لازم نیست که در حالت نشسته قرار گیرند و می توانید در حالت خوابیده به پهلو سینه شما قرار گیرد و یا در حالت خوابیده به پشت شیردهی را انجام دهید. ولی مراقب باشید که در حالی که خواب آلوده هستید با پستان خود مخصوصا در مورد سینه های بزرگ ، باعث انسداد راه هوایی نوزاد و خفگی وی نشوید و یا اگر خواب سنگینی دارید نوزادتان آزرده نشود.

10-مدت زمان شیرخوردن نوزاد چند دقیقه است؟

شیرخوردن نوزاد بر حسب شخصیتهای مختلف نوزادان معمولا بین 10-40 دقیقه طول می کشد. در صورت طولانی تر و یا کوتاهتر شدن از این مدت می تواند نشانه ای دال بر وجود مشکلات شیر دهی یا خستگی نوزاد در اثر نارسی یا بیماری باشد که بایستی توسط پزشک مورد بررسی قرار گیرد.

11-فواصل شیردهی را چگونه باید تنظیم کرد؟

در روزهای اول شیردهی نوزاد باید حداقل 8 تا 12 بار در 24 ساعت شیر بخورد یعنی به فواصل هر 3-2 ساعت شیردهی باید صورت گیرد. ولی لازم به تاکید است که شیر بایستی بر اساس تمایل و خواسته نوزاد صورت گیرد و اجباری در تغذیه هر 2 ساعت وجود ندارد . البته بایستی دقت کرد که این فاصله کمتر از یک ساعت و بیشتر از 4 ساعت نباشد.

12-پس از پایان شیر دادن آیا می توانم بلافاصله نوزاد را بخوابانم ؟

در پایان هر شیردهی بایستی نوزاد بر روی شانه مادر یا خوابیده بر روی شکم در آغوش مادر قرار گیرد و با مالش و یا نوازش ملایم پشت به خروج هوای بلع شده کمک کرد. آروغ زدن نوزاد پس از سیرخودن به پیشگیری از بروز ناراحتی های گوارشی ، پس زدن شیر ، کاهش دردهای قولنجی شکم و دفع آسانتر مدفوع کمک می کند.

13-آیا لازم است که نوزاد را در طول شب برای شیر دادن بیدار کنم؟

طی 2-3 هفته اول تولد بایستی در طول شب به فواصل 3 و حداکثر 4 ساعت برای شیردهی بیدار کرد. پس از تثبیت میزان شیر مادر و بازیابی وزن تولد می توان این فاصله را به 5 ساعت افزایش داد. در سنین بالاتر یعنی 2-1 ماهگی می توان اجازه داد که شیرخوار براساس نیاز خود برای شیرخوردن در طول شب بیدار شود. در صورتیکه با این کار شیر مادر کم شود بایستی مجددا تغذیه در طول شب را شروع کرد.

14-پسر دو روزه ام اکثر اوقات می خوابد و خیلی کم بیدار می شود برای شیر دادن به او چکار کنم؟

در دو روز اول تولد نوزادان دوره های کوتاهی از بیداری را دارند و معمولا به خواب عمیقی به مدت چند ساعت فرو می روند. این الگوی خواب طبیعی است و گاهی می توان با تعویض پوشک نوزاد، ماساژ ملایم، عمودی نگه داشتن ، تکان دادن و صحبت کردن، نوزاد خواب آلوده را بیدار کرد. در صورت ادامه خواب آلودگی در تمام طول 24 ساعت ، نداشتن مکیدن، بی حالی و شل بودن حرکات نوزاد حتما باید با پزشک مشورت شود.

15-چرا شیر خوردن نوزاد من با نوزادان دیگر تفاوت دارد؟

نوزادان نیز مانند مادرانشان ، شکل و شخصیت های مختلفی دارند. بعضی از آنها عجولند ، پستان را با ولع می گیرند و مدت 10-20 دقیقه می مکند. شیرخواران عصبی مشتاقانه و فعالانه پستان را به دهان می برند ولی اگر هیچ شیری از آن بیرون نیاید فریاد می کشند. نوزادان تنبل منتظر می مانند تا شیر مادر راه بیفتد و سپس شروع به خوردن می کنند. راحت طلبها ترجیح می دهند که چند دقیقه شیر بخورند و چند دقیقه استراحت کنند بنابراین شیرخوردن آنها طولانی تر است.

16-علائم گرسنگی در نوزاد کدامند؟

این نشانه ها عبارتند از : جستجوی پستان، حرکات مکیدن، حرکات سریع چشمها ، حرکات دهان و زبان ، صداهای ضعیف ، بردن دست به سمت دهان یا به طرف دست دیگر، خم کردن بازوها ، پا زدن، مشت کردن دستها و اگر مادر متوجه این علائم نشود و آن را رفع نکند گریه کردن آخرین علامت گرسنگی است.

17-احساس می کنم که که شیرم کم است و برای سیر کردن نوزاد کافی نیست ؟

علیرغم آنکه بسیاری از مادران تصور می کنند کم شیر هستند ولی کمبود واقعی شیر نادر است. هر عاملی از جانب مادر یا شیرخوار که شیرخوردن را محدود سازد می تواند به سرعت موجب کاهش تولید شیر شود. از نظر زمان و مدت ، استفاده از شیر کمکی بصورت بی مورد ، برطرف نشدن پرخونی پستانها ، جدایی مادر و نوزاد ، وضعیت نامناسب نوزاد هنگام شیرخوردن.

18-موقع شیردادن از کجا متوجه شوم که نوزادم می تواند با مکیدن سینه به حد کافی شیرخارج کند؟

نوزاد به صورت عمیق و ریتمیک شیر می خورد، بین هر مکش عمیق مدتی مکث می کند و مرتبا صدای بلع شیر خوردن گونه های نوزاد برجسته است و به داخل کشیده نمی شود.

19-نوزاد من که 10 روزه شده است همان وزن تولد خود را دارد ، آیا این بدان معنی است که شیر من کافی نیست؟

نوزادان رسیده به تدریج از زمان تولد تا برقراری تولید شیر کافی در مادر وزن از دست می دهند که این مسئله طی 3 تا 4 روز اول می باشد و میزان آن نباید از 8-7 % وزن تولد بیشتر باشد. حداقل وزن در روز 4-3 بعد از تولد مشاهده می شود. 2-1 روز بعد از به شیر آمدن مادر ، وزن نوزاد ثابت می شود و سپس شروع به بازیابی وزن از دست رفته می کند . در روزهای 10-7 پس از تولد وزن نوزاد به وزن اولیه تولد باز می گردد.

20-آیا از روی ادرار نوزاد می توان به خوب بودن شیر نخوردن وی پی برد؟

میزان حجم ادرار نوزاد یکی از شاخص های مفید برای ارزیابی شیردهی است. حجم ادرار 3-2 روز اول ممکن است کاهش یابد و پس از افزایش تولید شیر و افزایش مصرف شیر، حجم آن افزایش پیدا کند. نوزادی که بخوبی شیر می خورد معمولا حداقل 4-3 بار ادرار در طی 24 ساعت دارد.ادرار باید کم رنگ و پوشک نوزاد خیس و سنگین باشد.

21-مدفوع طبیعی نوزاد چگونه است؟

مدت کوتاهی پس از برقراری شیر ( یعنی روز 4-3 بعد از تولد) مدفوع سیاه و غلیظ تبدیل به مدفوع به رنگ زرد تا سبز مایل به سیاه با قوام متفاوت می شود. سپس با ادامه شیرخوردن حالت مشخص نوزاد شیرمادرخوار را پیدا می کند که بصورت شل ، آبکی، زرد حاوی دلمه های شیر و نسبتا حجیم به دفعات 3 بار یا بیشتر در روز یا حتی یکبار به ازای هر بار شیرخوردن می باشد.

22-برای درمان کم شیری چه راه هایی وجود دارد؟

از آنجا که تولید شیر ارتباط مثبتی با دفعات شیردهی و میزان تخلیه پستان دارد، افزایش دفعات و دقت در تخلیه پستان در درمان کم شیری موثر است. باید علت اصلی را پیدا و برطرف کرد. تغذیه در شب حتما صورت گیرد و شیر اضافی بعد از شیردهی یا در فواصل شیردهی دوشیده شود.

23-آیا از داروهای برای افزایش شیرم می توانم استفاده کنم؟

داروها و گیاهان متعددی به عنوان شیر افزا توصیه شده اند که یکی از قدیم ترین داروهای گیاهی شیر افزا، شنبلیله است که به علت مصرف غذایی آن اعتقاد بر بی خطر بودن آن است. از داروهای گیاهی دیگر رازیانه است که به صورت دم کرده و یا کپسول رازیانه مصرف میشود و ازعوارض آن ایجاد خونریزی در مادر یا افزایش خونریزی مادر است. قطره شیر افزا نیز که از گیاهان دارویی ترکیب شده است به همین منظور بکار می رود.

24-مشاهده چه علائمی از نظر عدم کفایت شیر نگران کننده هستند؟

o کاهش دفع ادرار روزانه

o افزایش کمتر از 30 گرم در روز

o شیرخواری که 14-10 روز پس از تولد وزن تولد را باز نیابد.

o عدم وجود نشانه های تولید شیرکافی مثل عدم نشت شیر ، عدم خروج شیر از پستان دیگر هنگام شیردهی ، رها کردن پستان و نارضایتی نوزاد پس از تغذیه

o مهمترین علامت عدم کفایت شیر، عدم وزن گیری مناسب در نوزاد است.

در صورت وجود این علایم حتما بایستی در اسرع وقت به پزشک مراجعه شود.

25-نوزادم بطور ناگهانی سینه ام را پس زده و از شیرخوردن امتناع می ورزد علت آن چیست؟

پس زدن ناگهانی سینه ممکن است در هر زمانی رخ دهد. اغلب مادران آن را به حساب کیفیت بد یا عدم کفایت شیر خود می گذراند و شیر خود را بطور کامل قطع می کنند. این رفتار اغلب با شروع قاعدگی در مادر، افزایش مصرف مواد غذایی خاص در مادر ، تغییر صابون ، عطر یا ادکلن و یا حتی با استرس های مادر ارتباط دارد. همچنین گرفتگی بینی، دندان در آوردن و یا گاز گرفتن نوزاد همراه با واکنش ناگهانی مادر نسبت به این گاز گرفتن نیز با این رفتار همراهند.

 

 علیرغم میل باطنی  در بعضی موارد مجبور به استفاده از شیر خشک می شویم: 

1. آیا برای مصرف شیر خشک نیازی به آب جوش است؟ اگر چنین است، برای چه مدت؟

اگر کودک شما، کمتر از یک سال دارد، پیشنهاد می شود که برای مخلوط کردن شیر خشک، از آب جوش استفاده کنید.

2. برای مخلوط کردن شیر خشک از چه نوع آبی استفاده کنم؟

تنها از آب سرد شیر استفاده کنید. هر صبح بگذارید آب به مدت دو دقیقه بجوشد تا آلاینده های موجود در آن (مثلاً مس یا سرب) از بین برود.
اما آب غیر کربناتی مانند آب سرچشمه طبیعی که از زیر زمین بیرون می آید، بایستی به لحاظ باکتریایی بی خطر باشد. و بتوان آن را در زمانی که دارای کمترین میزان نمک و نیترات است، مورد استفاده قرار داد.
آبی که امکان دارد به صورت طبیعی دارای سطوح بالای نیترات، آرسنیک، فلورید و دیگر فلزهای سنگین یا دارای سطوح بالای باکتری باشد را استفاده نکنید.
از آب معدنی (که دارای مقدار بالایی سدیم و مواد معدنی است)، آب گازدار و آب کربناتی استفاده نکنید.

3. تا چه زمانی می توان شیر خشک را دریخچال، در دمای اتاق و یخ زده نگه داشت؟

• منجمد کردن پیشنهاد نمی شود. انجماد شیر خشک می تواند به تغییر ویژگی مانند تجزیه چربی منتهی گردد. انجماد تاریخ انقضای شیر خشک را تمدید نخواهد کرد.
• پس از آماده کردن شیر خشک شما می توانید آن را در دمای 4-2 درجه سانتیگراد ولی نه بیشتر از 24 ساعت ذخیره کنید.
• شیر آماده شده نبایستی بیش از دو ساعت در دمای اتاق بماند. اگر شیشه را گرم کردید، پس از یک ساعت آن را دور بریزید.
• پس از تغذیه با شیشه ، باقیمانده آن را بایستی دور ریخت و نمی توان برای تغذیه بعدی ذخیره کرد و در یخچال نگه داشت.
کوتاهی در پیروی از این دستورالعملها می تواند آسیب شدیدی به کودک شما برساند.

4. بهترین راه برای گرم کردن شیر خشک چیست؟

• اگر شما شیر خشک را گرم می کنید، پیش از دادن آن به کودک، برای اطمینان دمای آن را آزمایش کنید.
• برای گرم کردن شیر خشک از مایکرو ویو استفاده نکنید، امکان دارد به سوختگیهای شدیدی منتهی گردد.
شاید غذاهای کودک در دمای اتاق مصرف شود یا گرم شود. کودک شما شاید دارای اولویت باشد. اگر شما شیر خشک ببلاک را گرم می کنید، ما پیشنهاد می کنیم شیشه را در یک ظرف آب گرم قرار داده یا زیر آب شیر گرم بگیرید.

5. آیا می توان شیشه کودک را بیش از یک بار در حین تغذیه گرم کرد؟

دوباره گرم کردن پیشنهاد نمی شود. باقیمانده شیر خشک را برای پرهیز از خطر آلودگی پس از یک ساعت دور بریزید.
امکان دارد دوباره گرم کردن بر ترکیب غذایی شیر خشک تاثیر بگذارد.

6. چه مدتی می توان کودک را با شیر خشک تغذیه کرد؟

طیف شیر خشک ببلاک و آپتامیل برای 6 ماه اول ،ببلاک 1و آپتامیل1، 12-6 ماهه ببلاک و آپتامیل 2 و 2-1 ساله ، ببلاک  و آپتامیل 3، است. تنها در زمانیکه کودک از شیر مادر محروم می باشد و تغذیه از شیر مادر امکان پذیر نیست، این کار می تواند منبع غذایی انحصاری را برای 6 ماهه ها فراهم کند.
بیشتر کودکان برخی غذاهای جامد را در حدود 6 ماهگی آغاز می کنند و شیر خشک منبع مهم مواد غذایی را فراهم می کند.
ما ببلاک و آپتامیل را به عنوان جایگزینی برای شیر گاو درست می کنیم، ببلاک وآپتامیل آهن و مواد غذایی دیگری را که شیر گاو فاقد آنهاست، فراهم می نماید.

7. اگر پیمانه خود را از دست بدهم، چه باید بکنم؟

برای اطمینان از اینکه کودک شما سطوح مطلوبی از کالری و مواد غذایی را دریافت می کند، اندازه گیری دقیق با پیمانه موجود در قوطی صورت می گیرد. بنابراین اگر پیمانه گم شود، بهترین کار خرید یک قوطی از همان نوع و مارک پودر و استفاده از پیمانه قوطی جدید می باشد.

8. چه مقدار از شیر خشک را بایستی برای تغذیه کودک استفاده کرد؟

مقدار غذایی که کودک شما نیاز دارد و هر چند وقت یک بار به آن نیاز دارد، در واقع به سن، مرحله رشد و وزن او بستگی دارد. اینها چند راهنمایی کلی می باشند.

9. آیا می توان پس از گذشت تاریخ انقضای شیر خشک که روی قوطی حک شده، از آن استفاده کرد؟

استفاده از هر محصول تاریخ گذاشته پیشنهاد نمی گردد. این پیشنهاد بر اساس دو نگرانی است که محتوای مواد غذایی شیر خشک و کیفیت فیزیکی آن می باشند.
محتوای مواد غذایی عنوان شده روی برچسب را نمی توان پس از گذشت انقضای آن تضمین کرد. شیر خشک اغلب منبع انحصاری مواد غذایی برای بسیاری کودکان می باشد و بی نهایت اهمیت دارد که همه نیازهای غذایی این جمعیت به سرعت در حال رشد برآورده شود.
زمانی که تاریخ انقضای این محصول گذشته است، کیفیت فیزیکی این محصول می تواند به صورت قابل توجهی کاهش یابد. در مورد شیر خشکهای مایع، امکان تجزیه بخش چربی وجود دارد که ممکن است به پولکهای سفید شناور روی غذا منتهی گردد. در مورد پودر، ممکن است قابلیت مخلوط شدن غذا کاهش یابد و شاید پس از گذشت تاریخ انقضای آن بوی بدی از آن بلند شود.

10. تفاوت بین شیر خشک مایع و پودر چیست؟

شیر خشکها به چندین شکل متفاوت پودر، مایع غلیظ و مایع آماده برای تغذیه، موجود می باشند. شکلهای متفاوت دارای دستورالعملهای آماده سازی متفاوت هستند که در یک برچسب می آیند. همه شکلهایی که شما به کودک می دهید، رژیم متعادلی از مواد غذایی که کودک نیاز دارد، می باشد.
در ایران تنها شکل پودری موجود می باشد. اما در اینجا توضیح هر یک را خواهید یافت:
شیر خشک آماده برای تغذیه
شکلی از شیر خشک که راحت بوده و نیازی به افزودن آب ندارد.
شیر خشک مایع غلیظ
که با مقدار برابر آب ترکیب می شود.
شیر خشک پودری
مقرون به صرفه ترین شکل که پیمانه های پودر با آب ترکیب می شوند.
بهداشت، آماده سازی، رقیق سازی، استفاده و ذخیره سازی مناسب در زمان تهیه شیر خشک، حایز اهمیت می باشد. از پزشک نوزاد بپرسید که کدام نوع شیر خشک برای کودک شما مناسب است.

11. چگونه می توان گفت که آیا کودک تحمل شیر خشکی که به او داده می شود را ندارد؟

همه کودکان گریه می کنند، پریشان می شوند یا معده آنها پر گاز می شود یا گهگاه اسهال می گیرند. اینها تمام مشکلات تغذیه رایج هستند. با این وجود، می توانند همچنان شما و کودکتان را بیچاره کنند.
اگر کودک شما دارای یکی از این نشانه ها یا بیشتر می باشد، بهترین کار تماس با پزشک خودتان است. او قادر خواهد بود راههایی را برای کمک به کودک شما ارایه نماید.

12. چگونه می توان به کودک نفخ دار خود کمک کرد؟

اینها راههای دیگری هستند که مادران برای تسکین کودکان خود یافته اند. با امیدواری، یک یا دو تا از آنها به احساس بهتر کودک شما کمک خواهد کرد.
• او را به صورت بی خطر در یک پتو یا رو انداز قنداق کنید. سپس او را محکم بگیرید و او را به آرامی تکان دهید.
• با او راه بروید.
• او را در صندلی ماشین بنشانید و راه ببرید.
• نگذارید او برای مدت زیادی گرسنه بماند. یک سی دی آرامش بخش بگذارید. شاید موسیقی به انحراف توجه او کمک کند.
• از ماما یا ناظر سلامت خود بخواهید تکنیکهای متفاوت گرفتن باد را نشان دهد.
گاهی کودک شما در اثر یک حساسیت به یک پروتئین در شیر دچار نفخ شده است. اگر این مورد است، شاید پزشک کودک شما یک شیر خشک ضد حساسیت پیشنهاد کند. این ضد حساسیت است و به لحاظ بالینی در خصوص کاهش علایم گاز معده به دلیل حساسیت به پروتئین شیر گاو به اثبات رسیده است.

13. چه کار کنیم تا کودک خود را وادار به  باد گلو زدن کنیم؟

شما می توانید او را در طی تعویض سینه و در پایان تغذیه اش، وادار به بادگلو زدن کنید. هر مادری روش دلخواه خود را دارد که فهمیده بهترین راه برای کودک او چیست، اما در اینجا برخی پیشنهادها وجود دارد:
• کودک خود را روی شانه خود قرار دهید، با بازویتان از زیر او را در همان وضعیت نگه دارید. در حالیکه کودک شما به صورت عمود قرار گرفته، این وضعیت را ادامه دهید، این یک وضعیت خوب برای بادگلو زدن می باشد. پشت او را با دست دیگر بمالید یا نوازش کنید.
• کودک را به صورت عمودی در آغوش خود بنشانید، بازوی خود را دور او حلقه کنید. اجازه دهید کودکتان به آرامی به طرف جلو تکیه کند، به طوریکه شکمش در مقابل بازوی شما قرار بگیرد. این وضعیت به آرامی شکم او را تحت فشار گذاشته که امکان دارد به باد گلو کردن کمک کند. پشت او را با دست دیگر بمالید یا نوازش کنید.
• صورت کودک را در آغوش خود بگذارید. با یک دست او را محکم نگه دارید و با دست دیگر به آرامی پشت او را بمالید یا نوازش کنید.
در پایان غذا خوردن، کودک خود را در آغوش بگیرید، شاید یک آروغ خواب آلود را در پاسخ دریافت نمایید.

14. چگونه می توان از بالا آوردن کودک جلوگیری کرد؟

امکان دارد شما قادر به جلوگیری از بالا آوردن کودکتان نباشید، اما می توانید این موارد و میزانی که او سرفه می کند را از طرق زیر کاهش دهید:
• تا جایی که امکان دارد هر وعده غذایی را آرام و آسوده میل کنید.
• از وقفه در طی یک وعده غذایی مانند سر و صداهای غیر معمولی یا روشن کردن چراغها خود داری نمایید.
• در زمانیکه او به شدت گرسنه است و گریه می کند، سعی نکنید به او غذا بدهید (اول او را برای کاهش مقدار هوایی که اوفرو می برد، آرام کنید).
• در طول تغذیه هر سه تا چهار دقیقه او را وادار به آروغ زدن کنید.
• پس از اینکه او غذا خورد، با او بازی نکنید یا او را بالا نیندازید.
• کودک خود را در یک وضعیت عمود غذا دهید (نه خوابیده) و به سرعت روی شکم خوابندن شاید به او کمک نماید.
• راه حل بالا آوردن متوالی می تواند شامل استفاده از تغذیه جامد باشد.
اگر شما درباره بالا آوردن کودک خود نگرانید، ما پیشنهاد می کنیم که این مسئله را با پزشک او مطرح نمایید.

15. کودک من به پروتئینهای شیر حساسیت دارد، چه محصولی را بایستی به او بدهم؟

ببلاک HA وآپتامیل HA یک شیر خشک ضد حساسیت می باشد که برای پیشگیری از حساسیت پیشنهاد می شود. پروتئین آن Whey است و در مقایسه با پروتئین دیگر شیر خشکها با یک مزه قابل قبول تجزیه می شود.
همچنین حاوی پره بیوتیکهایی است که یک حفاظت دوچندان را در برابر حساسیت به شیر گاو ایجاد می کند.

16. چه نوع شیر خشکی را بایستی استفاده کرد؟

در این روزها بسیاری غذاهای متفاوت – در تنوع گسترده ای از قیمتها – موجود هستند که در ابتدا می توانند فرآیند انتخاب را کمی دشوار گرداند.
انواع زیاد شیر خشک در بازار شامل:
• شیر خشکهای مبتنی بر شیر گاو که بخش عظیمی از شیر خشکها را تشکیل می دهد. به سفارش AAP به بیشتر شیر خشکها مبتنی بر شیر گاو آهن افزوده شده است.
• شیر خشکهای مبتنی بر سویا (برای کودکانی که شاید دچار عدم تحمل لاکتوز یا حساسیت به شیر گاو باشند) گاهی آهن افزوده شده است.
• شیر خشکهای ضد حساسیت، برای کودکانی که نمی توانند شیر خشکها اصلی را تحمل نمایند. در حدود 30 تا 40% از نوزادانی که نسبت به شیر گاو حساس هستند به پروتئین شیر خشکها سویا نیز حساسیت دارند. این پروتئینها در این غذاهای ضد حساسیت، به آمینو اسیدهای تشکیل دهنده خود شکسته می شوند و بنابراین راحت تر گوارش می شوند.

17. آیا همه شیر خشکها، یکسان هستند؟

همه شیرهای تولید شده باید استانداردهای اکید غذایی وزارت غذا و دارو (FDA)، وزارت بهداشت و سلامت، مجموعه قوانین را برآورده کنند. اما، چند جزء اصلی وجود دارد که برای ارتقای کیفیت یک شیرخشک به صورت انتخابی به آن افزوده شده و آن را نزدیکتر به شیر مادر می گرداند.
برای کمک به تصمیم گیری شما برای انتخاب یکی از آنها، از پزشک فرزند خود درباره اینکه کدام مارک برای کودک شما بهترین است، سئوال کنید. مارکی که شما انتخاب می کنید، بایستی همه نیازهای رشد و پیشرفت سالم نوزادان شما را تامین نماید.

18. من به تازگی شیر نوزادی خریده ام که قوطی آن آسیب دیده است، می توانم از آن استفاده کنم؟

از شیر خشکی که جعبه آن نشتی دارد، تو رفتگی یا هر نوع آسیب دیگری خورده، استفاده نکنید.

19. چگونه می توانم مطمئن شوم که شیر خشک همچنان قابل استفاده می باشد؟

یک تاریخ چاپ شده در زیر قوطی وجود دارد. این بدین معناست که شما پودر را پیش از این تاریخ مصرف نمایید. به طور کلی شیر خشکها را می توان از 24-18 ماه پس از تولید مورد استفاده قرار داد. این در زمانی صدق می کند که قوطی هنوز باز نشده است.
بنابراین، مراقب باشید و از بررسی این تاریخ در همه قوطیهای شیر خشک اطمینان حاصل کنید.

20. آیا شیر خشک آماده ای برای نیازهای خاص نوزادانی با مشکلات تغذیه وجود دارد؟

• شیر خشکها مخصوص در مارک ببلاک و آپتامیل در ایران موجود می باشند که برای این موارد طراحی شده اند:
- نوزادان نارس با وزن پایین(ببلاک پره مچور)
- نوزادانی با عدم تحمل لاکتوز اولیه و LI به دلیل اسهال (ببلاک LF).
- نوزادانی با استفراغ و بالا آوردن به دلیل برگشت معده- مری ( ببلاک AR).
- نوزادانی با خطر حساسیت به شیر گاو ( ببلاک و آپتامیل HA با پروتئین تجزیه شده).

21. مزایای تغذیه با شیر مادر چیست؟

• شیر مادر، نوزاد را با تعادل مناسب مواد غذایی لازم برای رشد و پیشرفت محیا می کند بدون اینکه رشد سیستم کلیه و گوارش نوزاد را تحت فشار قرار دهد.
• همچنین شیر مادر حاوی موادی است که به حفظ کودک از عفونتهای مشخص، کمک می کند.
• از آنجایی که شیر مادر همیشه موجود است و نیازی به آماده سازی و ذخیره کردن ندارد، شیر دادن راحت می باشد.
• به علاوه، مادر و فرزند از این طریق می توانند به لحاظ روانی از تعامل گرم و نزدیک، بهره مند گردند.
AAP بیان می کند که معرفی تدریجی غذاهای جامد غنی از آهن در نیمه دوم سال اول زندگی بایستی رژیم شیر مادر را کامل نماید. پیشنهاد می شود که تغذیه از شیر مادر برای دست کم 12 ماه و پس از آن تا زمانی که دو طرف تمایل دارند ادامه یابد.

22. کودک من دو ماه دارد و تنها از شیر مادر استفاده می کند و رشد خوبی دارد، آیا او به غذای دیگری نیاز دارد؟

  • اکادمی متخصصان کودک آمریکا، WHO و همه مراجع، تغذیه با شیر مادر را ترجیحا پیشنهاد می کنند. این مرجع می گوید که تغذیه انحصاری با شیر مادر، غذای ایده آل و کافی برای پشتیبانی از رشد و پیشرفت مطلوب برای تقریباً 6 ماه پس از تولد می باشد.

23. شیر دادن برای من میسر نیست، آیا می توانم به جای آن از شیر گاو استفاده کنم؟

• نوزادانی که پیش از 12 ماهگی از شیر گرفته می شوند نبایستی شیر گاو مصرف کنند ولی بایستی از شیر خشک حاوی آهن استفاده نمایند.
• حتی پس از یک سالگی، شیر خشکها (ببلاک و آپتامیل مرحله 3) ترجیح داده می شوند، چراکه شیر گاو دارای مواد غذایی مهم مانند آهن، ویتامین سی و دی نیست.

24. تفاوت میان شیر خشکها مبتنی بر شیر و سویا چیست؟

پروتئین شیرخشکهای مبتنی بر شیر از شیر گاو به دست می آید که تحت حرارت قرار گرفته و آن را برای هضم ساده می کند.
قند فرمولاها، مبتنی بر لاکتوز است، مگر اینکه به صورت منحصر به فرد بدون لاکتوز درست شده باشد.
شیر خشکها مبتنی بر سویا، عاری از شیر و لاکتوز می باشند. پروتئین در این شیر خشکها از منبع دانه سویا می آید که همچنین گوارش آن برای کودک آسان می باشد. اگر کودکی نشانه های عدم تحمل نسبت به لاکتوز یا واکنشهای حساسیت زای مشخصی را نشان می دهد، امکان دارد پزشک یک غذای مبتنی بر سویا را برای کمک به بهبود این شرایط پیشنهاد کند.
چنانچه تشخیص داده شود که یک کودک با دریافت پروتئین شیر دچار ورم مخاط روده می شود به پروتئین سویا نیز حساس باشد، بنابر این بهتر است که یک شیر خشک Hydrolyzedsate به او داده شود، غذایی که پروتئین آن از پیش هضم شده است و احتمال این واکنش را کاهش خواهد داد. والدینی که به دنبال یک رژیم مبتنی بر سبزیجات برای سلامتی نوزاد خود هستند، شاید بخواهند استفاده از غذای مبتنی بر سویا را با متخصص اطفال در میان بگذارند.

25. شیر خشک تجزیه شده چیست (مانند ببلاک HA وآپتامیل )

شیر خشک Hydrolyzedsate، غذایی است که پروتئین آن از پیش هضم شده و به قسمتهای بسیار ریز تغییر کرده است، بنابراین، احتمال واکنش حساسیت زا به پروتئین شیر گاو را کاهش خواهد داد. به دلیل این فرآیند تجزیه، ممکن است مزه در مقایسه با شیرهای معمولی تغییر کرده و تلخ تر شود. ببلاک HA یک غذای تجزیه شده از پروتئینWhey  است که نسبت به بقیه غذاهای تجزیه شده، دلپذیر تر است.

26. چه مواد غذایی در شیر خشک وجود دارد و چرا آنها حاوی این مواد می گردند؟

شیر خشکها شامل مواد انرژی زا (پروتئین، کربوهیدرات و چربی ) علاوه بر آن حاوی مواد مغذی ضروری مثل ویتامینها و مواد معدنی نیز می باشند.
مواد انرژی زا کالری لازم برای حفظ عملکردهای جسمانی را فراهم کرده، فعالیتها را پشتیبانی نموده و رشد را ارتقا می بخشد. آنها همچنین عملکردهای ایمنی دلخواه را به عنوان یک نتیجه کلی مواد غذایی پشتیبانی می نمایند. پروتئین بلوکهای ساختمانی ضروری برای تشکیل و ترمیم بافت را فراهم می آورد.
ویتامینها و مواد معدنی برای متابولیسم مواد غذایی انرژی زا، ضروری می باشند و مواد معدنی نقش مهمی را در ساختار استخوانی، تنظیم عملکردهای جسمانی مشخص، بازی می کنند و به همراه آب به حفظ تعادل آبی بدن کمک می کنند.

27. آیا بایستی به غذایی که به کودکم می دهم، مکمل آهن اضافه کنم؟

شیر خشک حاوی آهن استاندارد به لحاظ غذایی، غذاهای کاملی برای نوزادان معمولی می باشند (تنها در زمانی که مقادیر کافی غذا توسط کودک مصرف می گردد).
در زمانی که پزشک یک فرمول بدون آهن را پیشنهاد می کند، منبع آهن دیگری بایستی پیشنهاد گردد.
براساس پیشنهاد مراجع (بخشنامه هایEC ، غذاهای کودکس، MOH) غذاها بایستی حاوی آهن شوند.

28. چرا نباید کودک را با شیر گاو ساده تغذیه کرد؟

به گفته کمیته تغذیه آکادمی متخصصان اطفال آمریکا، شیر گاو (شیر 2% چربی، 1% چربی ،0.5% چربی یا شیر بدون چربی) برای کودک زیر یک سال مناسب نیست.
• شیر گاو، منبع غذایی ضعیفی از آهن می باشد و کم خونی در اثر کمبود آهن رایج ترین مشکل در نوزادان می باشد.
• شیر گاو که به صورت خاصی فرآیند نشده (مانند فرآیند گرمایی که در شیر خشک مورد استفاده قرار می گیرد) می تواند باعث خونریزی روده ای در برخی کودکان گردد. آهن با خون از دست می رود.
• همچنین، سطوح پروتئین و سدیم شیر گاو بالاتر از مقدار پیشنهاد شده برای نوزادان کوچکتر است.
• به علاوه، شیر گاو، ویتامین سی، ای و مس پایینی دارد.
• علاوه براین، شیر گاو حاوی روغن شیر (مقادیر بالای اسیدهای چرب اشباع شده) است که

/ 0 نظر / 668 بازدید