ماساژ روی نوزادان :

 

با ماساژ ارتباط بهتری با نوزاد خود برقرار کنید.

آیا می دانید نوزاد شما  به چه فکر می کند یا نگران چیست؟  بهتر است بدانید که اولین ارتباط عاطفی شما با فرزندتان تنها از طریق لمس کردن و نوازش وی ممکن است. با ماساژ دادن در حقیقت با نوزاد خود صحبت می کنید. با ارتباط چشم به چشم، تماس پوست به پوست، تبادل لبخند و محبت بهترین وجه ارتباط عاطفی مادر یا پدر با نوزاد به وجود می آید. همچنین بهترین شیوه مشارکت پدر، خواهر یا برادر در مراقبت از نوزاد است.

فواید ماساژ نوزاد

فواید بسیار زیادی در ماساژ نوزاد- از بهبود وضعیت تکامل عصبی تا آموزش آرامش و اطمینان وجود دارد. نوزادانی که تجربه ماساژ مناسب و مداومی را داشته اند از خواب خوبی برخوردار بوده و هنگام بیداری هوشیاری بیشتری دارند. این نوع از ارتباط باعث بهبود تکامل اعتماد به نفس و ارتباطات اجتماعی نیز می شود.

 

برای نوزاد

§         بهبود تکامل عصبی

§         بهبود وضعیت ایمنی

§         تنظیم سیستم گوارش و تنفس

§         کاهش ناراحتی نوزاد از کولیک شکم، گرفتگی بینی و درد ناشی از دندان درآوردن

§         کاهش اضطراب و نگرانی در نوزاد و تمرین آرامش و آسودگی

§         کاهش تولید هورمون های استرس

§         کاهش گریه و لجبازی نوزاد

§         خواب نوزاد را عمیق تر و  طولانی تر می کند

§         چهره نوزاد را شکوفاتر و زیباتر می کند

بهبود ارتباط و القاء علاقه و محبت بیشتر

 

برای شما

§         برای شما زمان مشخص و دلپذیری را برای ارتباط عمیق تر و القاء محبت بیشتر را فراهم می کند.

§         بهبود ارتباط والدین و نوزاد یا کودک

§         به شما کمک می کند که پیقام های غیر کلامی نوزاد خود را درک کرده و واکنش مناسب نشان بدهید.

§         احساس اطمینان و کفایت بیشتر در نحوه مراقبت خود

§         توانایی شما را در کنترل اضطراب و ناراحتی نوزاد در مواقع استرس بیشتر می کند.

§         استرس شما را هنگام دوری از فرزندتان کم می کند.

اوقات فرح بخش  مملو از لذتی را برای شما و خانواده تان فراهم می کند.

 

روش ماساژ در نوزاد نسبت به ماساژ بالغین تفاوت برجسته ای دارد. شما باید همواره به میزان فشار یا ضربه ای که به نوزاد وارد می کنید دقت کامل داشته باشید. اختصاصاٌ در چند ماه نخست باید بسیار ملایم و با احتیاط شیرخوار خود را ماساژ داده و بیشتر از روش ماساژ دادن به طرف پایین که از قسمت سر و گردن نوزاد شروع شده و به اندام تحتانی ختم می شود و آرامش و اطمینان بیشتری را برای نوزاد به همراه دارد، استفاده کنید.

                              

در غالب موارد نیاز هست که فقط از یک انگشت یا قسمتی از یک دست استفاده شود. از ماساژ دادن به طرف بالا بپرهیزید زیرا فشار بیشتری را به نوزاد وارد کرده و ممکن است باعث ناراحتی و تحریک پذیری نوزاد شود. باید به خاطر داشته باشید که تمام نوزادان در ابتدا ممکن است از ماساژ لذت نبرند. اگر در ابتدای ماساژ شیرخوار شما بیقرار شده و گریه می کند باید سریعاٌ ماساژ را قطع کرده و در زمان مناسب دیگری دوباره آن را امتحان کنید.

ماساژ نوزاد در هر زمانی از  روز ممکن است ولی بهتر است موقعی باشد که نوزاد بیدار بوده و خوشحال و سرزنده به نظر می رسد. بسیاری از والدین ترجیح می دهند ماساژ نوزاد را بعد از بیدار شدن از خواب یا حمام کردن انجام بدهند. نکته قابل توجه آن که نوزاد شما به سرعت و به آسانی حالت و  احساس شما را فرا می گیرد، شما هنگام ماساژ دادن باید سر حال و آسوده و دور از هرگونه استرس و نگرانی باشید زیرا بیم آن می رود که نوزاد را نیز مانند خود نگران و مضطرب کنید.  

مرحله شروع ماساژ:

سعی کنید همه چیز را به گونه ای فراهم کنیدکه زمان مشخصی رافقط به ماساژ فرزند خود بپردازید.قبل از آن که کار خود را شروع کنید باید دستهای خود را شسته و زیور آلاتی که مانع کار و آزار فرزندتان میشود را خارج کنید.

دمای محیط:نوزادان در تماس با هوای آزاد تمایل دارندبه سرعت دمای بدن را از دست بدهند .استفاده از روغن برای ماساژ احتمال از دست دادن دمای بدن را کاهش میدهد. در هر صورت باید شیر خوار خود را در دمای محیطی 25 تا27 درجه سانتی گراد ماساژ دهید

چه زمانی نوزاد خود را ماساژ دهیم:

Ø      -در شرایطی باشید که حداقل به مدت نیم ساعت بتوانید آرامش خود را حفظ کنید

Ø      -نه زیاد سیر و نه زیاد گرسنه باشد.(یکساعت بعد از غذا)

Ø      -بعد از بیدار شدن از خواب یا حمام کردن

 

انتخاب بهترین وضعیت: 

Ø      -وضعیت خودتان را به گونه ای انتخاب کنید که پشت شما صاف بوده و در طی بازی کردن با نوزاد احساس راحتی لذت بخشی داشته باشید.بهتر است شیر خوار را بر روی یک حوله نرم قرار دهید.

/ 6 نظر / 973 بازدید

سلام عکس ها باز نمی شود

حسین

اولین بار بود که دیدم یکی از کار خودش خوشش می آد ممنون به خاطر صبر و حوصله ای که در معاینه کوچولوها و توضیح به خانوادشون دارین ممنون ......

مامان امیرپرهام

سلام از وقتی ماسازو شروع کردم دل درد پسرم آروم آرومه مرسی

آهو

سلام میخواستم بااجازتون تو تحقیقم از مطلبتون استفاده کنم اما متن رو نمیتونم انتخاب کنم و کپی کنم.میشه لطف کنید کمک کنید بهم؟

دکتر عالی پور

انقدر از خوندن متن لذت بردم که دلم نیومد تقدیر و تشکر نکرده باشم .براتون آرزوی موفقیت روز افزون دارم

مامان روزمهر

سلام اقای دکتر ممنون از وقتی که این مطلب رو خوندم و واسه پسرم انجام دادم خیلی بهتر شده. یه دنیا ممنون