دادن دارو به کودک

 

مصرف دارو همیشه یک تجربه ی مطبوع نیست ،اما ضروری است. بسیاری از والدین با مشاهده  رفتار دفاعی در برابر دارو ( پرت کردن قرص ها، بستن دهان ، جیغ کشیدن و ... ) غمگین و هراسان می شوند .ناراحتی آنها کاملا طبیعی است. تحمل این رفتارها برای یک انسان آگاه بسیار مشکل است. برای اجتناب از جنگ و دعوا و ایجاد یک تصور صحیح از درمان دارویی به توصیه های زیر عمل کنید :

 

-       دیدی مثبت داشته باشید :

 

 

1-     برای دارو دادن به فرزند کوچک خود از او عذر خواهی نکنید و نگذارید  فکر کندکه به نظر شما دارو بد مزه است . درست مانند آنکه یکی از اعمال عادی و ضروری روزانه را انجام می دهید ، مثبت باشید. 

2-     رفتار جدی داشته باشید به طوری که عدم همکاری کودک به هیچ وجه به ذهنتان خطور نکند . وقتی ناچارید برای درمان به کودک دارو بدهید طوری رفتار کنید که احساس کند حق انتخاب داردو مشکل مهمی پیش نیامده است .

3-  خود را سرزنش نکنید . به کودک نگویید که بخاطر دادن دارو یی بد مزه به او متأسف هستید و همچنین در صورت مقاومت در برابر مصرف دارو کودک را تهدید نکنیدکه این موضوع را به اطلاع پزشکش می رسانید ،از یک روش جمعی استفاده کنید ، بگویید که شما و پزشک خواهان بهبودی او هستید و به همین علت او مجبور است که دارو مصرف کند .  

-      مشکل را تا حد امکان ساده بگیرید :

1-    راههای زیادی برای آسانترکردن مصرف دارو بدون از بین رفتن اثر آن وجوددارد . دارو ها به شکل های گوناگون : قرص ، شربت ،  یاقرص های جویدنی موجودندو شما می توانید نوعی را  انتخاب کنید که  مصرف آن برای  کودکتان آس‍‍‍ان تر باشد .توصیه ی اکید ما این است که همیشه هنگام تجویز دارو ها با پزشک صحبت کنیدو از او بخواهید بهترین راه را برای استفاده از آن دارو خاص به شما توصیه کند .

2-     در صورت موافقت پزشک یا دارو سازان ، دارو را با چیزی که کودک دوست دارد مخلوط کنید . مثلا می توانید یک داروی مایع را با قدری شیر یا آبمیوه مخلوط کنید . دارو را داخل یک لیوان یا شیشه نریزید زیرا اگر کودک همه ی آن را نخورد مقدار صحیح آن را دریافت نخواهد کرد. می توانید یک قرص را خرد کنید و با یک قاشق فالوده ی سیب، خرما یا آب پرتقال  مخلوط کنید . هیچ گاه دارو را به عنوان آبنبات به کودک ندهید.

3-     روش های گوناگون را بیازمایید . در مورد قاشق های مخصوصی که می تواند شما را در دادن دارو  به کودک کمک کند ، با پزشک مشورت کنید . بگویید با یک قطره چکان یا سرنگ بدون سوزن داروی مایع را در دهان طفل بریزید .

4-     گاهی اوقات کودک در بلعیدن قرص مشکل دارد ، اما سرانجام همه ی کودکان باید بلعیدن قرص را بیاموزند زیرا بیشتر داروهای بزرگسالان به این شکل هستند . اگرچه برخی از کودکان براحتی این کار را انجام میدهند اما هیچ کس با دانستن این روش به دنیا نمی آید . بسیاری از اوقات اولین دفعه ی مصرف قرص همراه با یک بیماری است . اگر این تجربه برایش ترسناک باشد برای مدت طولانی برای او مشکل ایجاد خواهد  کرد . در اینجا چند مرحله برای آماده کردن کودکان مطرح شده است :  

-       یک توالی منطقی از وقایعی را که به پایین رفتن قرص از گلو می انجامد  ، برای کودک توضیح دهید .

-       الگوی کودک باشید،اول توضیح دهید که قرص آبنبات نیست  و خوردن بدون اجازه ی آن ممنوع است و به او اجازه دهید قرص خوردن شما را تماشا کند ؛ " من قرص رو وسط زبونم می گذارم . می بینی کجاست؟ حالا برای پایین دادن اون میخوام  کمی آب بخورم . اوخ! نشد. خوب یک لیوان آب دیگه . حالا درست شد . "

-       کودک را مجبور به تقلید از خود کنید . از او بخواهید خوردن قرص را تصور کرده  سپس تظاهر به انجام آن کند و سپس با نوشیدن یک جرعه ی بزرگ آب وانمود کند که قرص مانند پینوکیو به داخل شکم نهنگ وارد شده است .

-       تمرین کردن : حالا بگذارید بلعیدن تکه ای از هویج پخته ، لوبیای پخته ، یا قطعه ای کوچک از آبنبات را تجربه کند .

-       در مورد کاری که می کنید توضیح دهید :

1-     حتی یک کودک خردسال نیز بیماری را احساس می کند . در مورد میکرب ها و دارو ها که جنگجویان کوچک و شجاعی برای مبارزه با آن ها هستند ، با کودک صحبت کنید .

2-     برای مصرف دارو یک دوره ی زمانی تعیین کنید. با استفاده از یک تقویم شمارش معکوس را آغاز کنید . تعداد روزهایی را که کودک باید دارو مصرف کند علامت بزنید . هر بار که دارو می خورد یک ستاره می گیرد و به پایان آن دوره ی زمانی  نزدیک تر می شود . 

3-     از یک علامت دهنده استفاده کنید  و به عنوان مثال یک ساعت را طوری تنظیم کنید که زمان مصرف دارو را با زنگ ز زدن اعلام کند . با این روش ، تقصیر ها بر گردن ساعت می افتد نه شما !

 همکاری را تشویق کنید : 

-       کودک را در آغاز به خاطر مصرف دارو و سپس به خاطر خوش اخلاقی در دریلفت آن تشویق کنید.

                                                    منبع : چگونه با کودکم رفتار کنم .

 

/ 0 نظر / 37 بازدید