صحبت کردن با کودکان در مورد مسایل جنسی :

صحبت کردن با کودکان راجع به عشق ٰ، علاقه ٰ، محبت  و مسایل  جنسی یک بعد مهم در فرزند پروری است . والدین می توانند با ایجاد یک محیط راحت و آرام برای  گفتگو در مورد مسائل فوق خیلی مفید و  مؤثر باشند  ولی با وجود این خیلی از والدین از گفتگوی فوق یا اجتناب می کنند و یا به نوعی آنرا به تعویق می اندازند . برای تصمیم گیری مناسب و سالم در مورد رفتار جنسی لازم است کودکان و نوجوانان از والدین اطلاعات بگیرند و راهنمایی شوند چرا که  ممکن است توسط چیزهایی که می بیند یا می شنود دچار سردرگمی  یا تحریک شوند .

صحبت کردن راجع به رفتار و روابط جنسی ممکن است هم برای والدین و هم برای فرزندان مشکل باشد . والدین باید بر اساس سطح کنجکاوی و نیازهای فردی کودکشان پاسخ دهند و اطلاعاتی فراتر و یا کمتر ازآنچه کودک به دنبال آن هست و یا برایش قابل فهم نیست ،ندهند .  کودکان بر اساس سن  و سطح رشدی درجات متفاوتی از کنجکاوی و درک را نشان می دهند و وقتی بزرگتر می شوند به دنبال جزَئیات بیشتری راجع به مسائل جنسی هستند خیلی از بچه ها اصطلاحات و کلمات خاص خود را  برای قسمت های مختلف بدن دارند . وقتی کودکی 5 ساله در مورد چگونگی و بوجود آمدن بچه  می پرسد ممکن است این پاسخ خوشحال کننده باشد که بچه ها از تخم و دانه ای که در جای خاصی درون شکم مادر رشد می کند و بزرگ می شود ، بوجود می آیند . پدر به این موضوع کمک می کند وقتی بذر و دانه او با بذر و دانه مادر ترکیب میشود  باعث می شود که بچه رشد خود را شروع کند .

یک کودک 8 ساله ممکن است بخواهد بداند که چگونه بذر بدر داخل بذر مادر می شود ؟  والدین ممکن است توضیح دهند که چگونه تخم و بذر  پدر ( یا اسپرم ) از دستگاه تناسلی او می آید و با بذر و دانه مادر ( یا تخمک ) در رحم مادر ترکیب شده و سپس بچه در یک مکان امن در داخل رحم مادر به مدت 9 ماه رشد کرده و بزرگ می شود تا این که به اندازه کافی قوی می شود تا متولد شود .

یک کودک 11 ساله  ممکن است حتی بیشتر از این بداند و والدین با گفتن اینکه چگونه یک مرد و زن به یکدیگر علاقمند می شوند و تصمیم میگیرند با هم رابطه جنسی داشته باشند می توانند به وی کمک کنند .

لازم است در مورد مسئولیت ها  و پیامدهای ناشی از فعالیت جنسی صحبت شود . حاملگی ، بیماریهای مقاربتی جنسی ، احساسات ما راجع به ارتباط جنسی ، مسائل مهمی هستند که باید بحث شوند .

صحبت کردن با کودکان به آنها کمک می کند تا  بهترین تصمیم خود را بگیرند . اگر به آنها کمک کنیم تا بفهمند که تصمیمات فوق نیاز به مسئولیت پذیری و بلوغ فکری دارد  ، شانس اینکه آنها بهترین انتخاب خود را انجام دهند ، افزایش می یابد .

نوجوانان مجبورند با شدت احساسات جنسی خود  ، استمنا ، قاعدگی ، سردرگمی راجع به هویت جنسی و چگونگی رفتار جنسی در یک ارتباط ، مدارا کنند و نیازها و احساسات  و رفتار خود را با خانواده ، مذهب و فرهنگ خود هماهنگ کنند .

ارتباط باز و آشکار و اطلاعات  صحیح از سوی والدین این شانس را افزایش می دهد  تا جوانان سکس را به تعویق بیندازند .

 در مورد ارزش ها ، علایق در گفتگو با  کودک و نوجوان  در مورد رفتار و روابط جنسی مفید است که :

-         او را تشویق به حرف زدن و پرسیدن سؤالاتش کنید .

-         محیطی آرام و فارغ از قضاوت را برای بحث حفظ کنید .

-         از کلماتی راحت و قابل فهم استفاده کنید .

-         سعی کنید  سطح دانش و  آگاهی خود را افزایش دهید  و در مورد نگرانی های خود  به طور بارز و آشکار با او صحبت کنید .

-         راجع به اهمیت مسئولیت پذیری برای انتخاب ها  و تصمیمات بحث کنید .

-         کمک کنید تا فرزندتان  نقاط ضعف و قوت انتخابش را بفهمد .

-         با دادن اطلاعات باز و درست در مورد ارتباط  و رفتار جنسی ، مسئولیت پذیری و انتخاب می توانید به  نوجوانتان کمک کنید تا ارتباط جنسی را به روشی سالم و مثبت بیاموزد .

-         سطح فهم و درک فرزندتان را مشخص کنید تا بتوانید متناسب با آن به وی اطلاعات دهید .

-         حس شوخی داشته باشید  و نترسید که راجع به احساس  ناراحتی خود صحبت کنید .

-         رابطه جنسی را به عشق ، علاقه ، محبت ، توجه و احترام به خود و طرف مقابل ارتباط دهید .

/ 2 نظر / 150 بازدید

سلام خسته نباشيد لطفا در مورد كودكان با مشكل يادگيري plizz

سپیده

بهتر بود منبع را هم ذکر می کردید